Jak wybrać wyposażenie łazienki?

łazienka

Łazienka jest pomieszczeniem wymagającym szczególnie dużo uwagi w fazie urządzania. Wszystkie sprzęty, które się w niej znajdują, muszą być odporne na niekorzystne działanie wilgoci, a dodatki – jednocześnie funkcjonalne i pasujące do wnętrza. Łazienkę warto podzielić więc na trzy strefy: umywalki, wanny (lub prysznica) oraz toalety, co ułatwi codzienne czynności higieniczne i pielęgnacyjne. Na co zwrócić uwagę, oglądając wyposażenie łazienek?

Punkt wyjściowy – glazura

Urządzanie łazienki rozpoczynamy oczywiście od wyboru glazury. Mnogość wzorów i kolorów nie ułatwia decyzji – oglądając dziesiąty katalog z kolei sami już nie wiemy, co nam się podoba, a co nie. Najpopularniejsze są nadal płytki ceramiczne w jasnych kolorach (beżach lub szarościach), które rozświetlają i optycznie powiększają wnętrza. Nadają im też przytulnego klimatu i wrażenie czystości. Ciemne kafelki sprawdzają się zwłaszcza w nowoczesnych pomieszczeniach – na czarnym czy granatowym tle wyraźnie odcinają się wszelkie asymetryczne czy fantazyjne kształty umywalki, wanny i lustra. Niezależnie od walorów wizualnych łazienkowa ceramika powinna być przede wszystkim bezpieczna, dlatego warto wybrać płytki o porowatej lub pokrytej powłoką antypoślizgową powierzchni.

Wyposażenie i meble łazienkowe – podstawa wystroju

Chociaż urządzanie łazienki rozpoczynamy od wyboru płytek, to wyposażenie, armatura i meble stanowią podstawę jej wystroju. Odwieczny dylemat pod tytułem „Wanna czy prysznic?” trzeba rozstrzygnąć, biorąc pod uwagę względny praktyczne. Oba elementy (a także umywalka) powinny być jednak odporne na uszkodzenia, zarysowania i przebarwienia – kolorowe mydła, sole i płyny do kąpieli czy wosk ze świeczek, jeśli umilamy sobie w ten sposób kąpiel, pozostawiają osad. Najpopularniejsze są wanny i brodziki wykonane z akrylu, który nie tylko cechuje się trwałością, ale i ma właściwości antypoślizgowe.

Meble łazienkowe, oprócz walorów wizualnych, spełniają funkcje praktyczne, ułatwiając przechowywanie kosmetyków i środków czystości. Najczęściej wykonane są z tworzyw odpornych na działanie wilgoci: szkła lub metalu, choć coraz większą popularnością cieszą się również meble drewniane. Eksperci z http://dessihome.pl radzą jednak, aby pokryte zostały dodatkową lakierowaną powłoką.

Funkcjonalne dodatki

O funkcjonalności łazienki przesądzają dodatki: mydelniczki, kubki na szczoteczki, uchwyty na papier toaletowy czy wieszaki na ręczniki. Warto kupić wszystkie te elementy w zestawie – będą idealnie do siebie pasować. Przytulnego klimatu wnętrzu dodadzą również dywaniki. Dopełnieniem całego wystroju powinno być odpowiednio dobrane oświetlenie. Główne źródło światła należy zainstalować na suficie, w centralnym punkcie lub w kilku punktach umieszczonych w równych odstępach. Dodatkowe lampki warto zamontować też nad lustrem lub po obu stronach lustra, co pomocne okaże się zwłaszcza dla pań, ułatwiając przygotowanie nienagannego makijażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *