Dachówka betonowa, ceramiczna, a może blachodachówka? Na co się zdecydować?

dach

Dach stanowi zwieńczenie wielomiesięcznych prac budowlanych i jest ostatnim większym etapem na drodze do posiadania upragnionego domu. Jest przy tym niezwykle istotnym elementem, który powinien zapewnić odpowiednią izolację termiczną i akustyczną budynku. Dlatego też, na dobrym dachu nie warto oszczędzać. Który z materiałów wybrać, aby cieszyć się solidnym i ciepłym domem?

Dachówka ceramiczna – tradycja, którą warto zaprosić do swojego domu

Tradycyjna czerwona dachówka wykonana z ceramiki to klasyka stylu, która nigdy nie wyjdzie z mody. Jest uniwersalna i elegancka. Świetnie pasuje do domów o dwuspadowych dachach. Na estetykę spory wpływ ma nie tylko sposób wykończenia ceramiki (błyszczący, matowy etc.), ale także sposób jej ułożenia.

Zaletą tego pokrycia dachowego jest jego trwałość. Jednorazowa inwestycja w solidny surowiec sprawi, że dach bez problemu wytrzyma 100 lat, a nawet i dłużej. Jego ogromnym atutem jest również odporność na silny wiatr. W przeciwieństwie do blachodachówki bowiem trudno zerwać ją w całości – uszkodzeniu może ulec jedynie kilka pojedynczych elementów.

Betonowe dachówki – minimalistyczne wykończenie nowoczesnych domów

W przypadku nowoczesnych brył w modzie są dachówki betonowe, utrzymane w ciemnej kolorystyce o zimnej temperaturze barwowej. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się dachy w kolorze antracytu, a nawet czerni. Warto wiedzieć, że dachówki cementowe charakteryzuje zwykle mniejsza trwałość aniżeli dachówkę ceramiczną. Mimo to surowiec ten przetrwa w dobrym stanie przez wiele długich lat. Jego zaletą jest znacznie przystępniejsza cena w porównaniu do pokrycia ceramicznego.

Kompromis pomiędzy ceną a jakością. Plusy i minusy blachodachówki

Do niewątpliwych zalet blachodachówki należy jej korzystna cena. Materiał ten jest znacznie tańszy od pokrycia ceramicznego czy betonowego. Często inwestorzy zbyt optymistycznie podchodzą do swoich finansów i na etapie budowy dachu okazuje się, że mają zdecydowanie mniej pieniędzy niż zakładali. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być dokończenie prac właśnie poprzez wybór blachodachówki.

Tego typu dach może być jednak bardzo uciążliwy na poddaszach użytkowych z dwóch powodów. Po pierwsze, latem bardzo się nagrzewa. W pokojach usytuowanych na południu, w ciepłych miesiącach roku naprawdę trudno jest wytrzymać bez wentylatorów czy klimatyzacji.

Po drugie, parametry akustyczne blachodachówki sprawiają, że uderzające w poszycie krople deszczu mogą być na poddaszu uciążliwe, szczególnie w środku nocy.

Jeśli chcesz przeczytać więcej porad na ten temat, ale również obejrzeć dachówkę na nowoczesne dachy, w serwisie domnowoczesny.com będziesz mieć taką możliwość.

One thought on “Dachówka betonowa, ceramiczna, a może blachodachówka? Na co się zdecydować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *