Aerobik w wodzie – co warto o nim wiedzieć?

basen

Ćwiczenia fizyczne w wodzie przynoszą liczne korzyści dla wielu osób, które nie mogą uprawiać tak zwanych „suchych” sportów. Dotyczy to osób, mających problemy ze stawami, dużą nadwagę, czy też seniorów i kobiet w ciąży. Nie ma jednak przeszkód, by inne grupy brały udział w zajęciach aerobiku w wodzie.

Ćwiczenia w wodzie naturalną i korzystną formą aktywności

Woda jest środowiskiem, w którym ludzki organizm czuje się dobrze. Pływanie w basenie, czy nawet sam pobyt w jacuzzi działają odprężająco, łagodzą bole mięśni i stawów, a także zmniejszają stres. Woda masuje skórę, co zwiększa jej ukrwienie i sprawia, że staje się jędrniejsza i pozbawiona cellulitu, co cieszy przede wszystkim kobiety. Decydując się na aerobik w wodzie, ma się pewność, że będzie miał on szereg pozytywnych skutków dla całego organizmu. Ćwiczenia w wodzie wzmocnią mięśnie całego ciała, ułatwią walkę z nadprogramowymi kilogramami, poprawią wydolność płuc i serca, a także polepszą kondycję.

Jak zacząć?

Aby zacząć ćwiczyć w wodzie, nie trzeba umieć pływać. Zajęcia z aerobiku odbywają się w basenie o głębokości 100-140 cm, dzięki czemu nawet niezbyt wysokie osoby nie muszą obawiać się, że ich stopy nie dosięgną do dna. Ponadto przez całe zajęcia ćwiczących obserwuje instruktor, który w razie potrzeby odpowiednio zareaguje i udzieli pomocy np. w przypadku zachłyśnięcia się wodą. Na zajęcia wystarczy zatem zabrać ze sobą jednoczęściowy strój kąpielowy, okularki pływackie, ręcznik oraz klapki. Niekiedy niezbędny jest również czepek.

Ćwiczenia dla ciężarnych

Ćwiczenia fizyczne w ciąży są polecane każdej kobiecie, której ciąża przebiega prawidłowo. Jeżeli chce się brać udział w zajęcia aqua aerobiku dla ciężarnych, powinno się najpierw uzyskać zgodę od lekarza prowadzącego ciążę. Zaświadczenie od ginekologa przedstawia się instruktorowi prowadzącemu zajęcia. Panie w stanie błogosławionym biorą udział w ćwiczeniach, które przygotowują ich ciało do porodu, zmniejszają bóle kręgosłupa i dotleniają dziecko. Wszystkie elementy zajęć są dostosowane do możliwości kobiet ciężarnych i nie powodują nadmiernego obciążenia ich organizmu.

Kontynuacja rehabilitacji

Trening w wodzie może stanowić kontynuację rehabilitacji po złamaniach kości lub uszkodzeniach stawów. Aerobik w wodzie wzmacnia mięśnie bez jednoczesnego obciążania kolan, bioder czy barków, dzięki czemu przyczynia się do powrotu do pełnej sprawności. Ponadto aerobik w wodzie chroni przed nawrotami kontuzji oraz pozwala utrzymać dobrą kondycję fizyczną seniorom ze zwyrodnieniami stawów.

2 thoughts on “Aerobik w wodzie – co warto o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *