Prowadzenie konta bankowego może być bezpłatne, jednak aby uniknąć kosztów, trzeba dobrze przyjrzeć się ofertom banków. Oto 4 najważniejsze kwestie, którym powinno się przyjrzeć, jeśli chce się prowadzić darmowe konto bankowe.
- Koszt prowadzenia rachunku osobistego
W niektórych bankach prowadzenie rachunku osobistego jest bezpłatne, jednak większość pobiera kilkuzłotowe opłaty z tym związane. Wysokość opłaty jest różna, jednak najczęściej wynosi od 5 do 8 złotych miesięcznie. Aby uniknąć kosztów, właściciel rachunku może zadbać o to, by na konto regularnie wpływało wynagrodzenie. Banki są skłonne zrezygnować z opłaty za prowadzenie rachunku, jeżeli na konto wpływa co miesiąc wypłata o określonej wysokości – w przypadku najprostszych kont musi to być wynagrodzenie o wysokości minimalnej krajowej, a w przypadku kont VIP i prestiż – kwota co najmniej 3 tysięcy złotych. Jeżeli otrzymuje się niższe wynagrodzenie, opłatę za prowadzenie konta można zniwelować, gdy prowadzi się je wspólnie z małżonkiem.
- Opłata za posiadanie karty płatniczej
Opłata za posiadanie karty płatniczej wynosi przeciętnie 5-6 złotych miesięcznie. Banki niekiedy zgadzają się na to, by opłata ta była pobierana jedynie w konkretnych przypadkach. Opłata jest wtedy pobierana w sytuacji, gdy właściciel konta wykona zbyt mało transakcji kartą płatniczą lub gdy ich suma będzie zbyt niska. Przykładowo, bank może odstąpić od opłaty za posiadanie karty płatniczej, gdy klient wykona za jej pomocą minimum 5 transakcji bezgotówkowych na dowolną kwotę bądź gdy łączna suma wszystkich transakcji przekroczy 200 złotych w ciągu 30 dni.
- Opłata za wykonywanie przelewów
Rachunki osobiste z dostępem do bankowości elektronicznej umożliwiają obecnie wykonywanie bezpłatnych przelewów internetowych lub przez aplikację mobilną. Jeżeli chce się zlecać przelewy tradycyjnie, czyli w banku, koszt jednego przelewu może sięgnąć nawet 10 złotych. Osoby, które nie korzystają z elektronicznej bankowości, powinny dokładnie sprawdzić, jak wysoką opłatę pobierze bank za przelewy wykonywane w placówce.
- Opłaty za zlecenia stałe
Jeżeli jest się osobą zapominalską i mało zdyscyplinowaną, zlecenia stałe ułatwiają płacenie rachunków, dlatego warto przyjrzeć się kosztom ich ustanowienia. W przypadku kont VIP i Prestige banki rzadko pobierają opłaty za zlecenia stałe. Pozostałe rachunki mogą być nimi obciążone – przeciętny koszt ustalenia jednego zlecenia stałego wynosi 3-4 złote miesięcznie.
Wiele banków oferuje ciekawe opcje w ofercie prowadzenia darmowych kont osobistych. Sam posiadam kilka i jest to bardzo wygodna forma prowadzenia konta, jednak dość irytujący jest fakt, że aby konto było darmowe, trzeba wykonać co najmniej jedną transakcję płatności kartą.
Teraz dużo banków oferuje takie rozwiązanie. Wpis bardzo przydatny, oby więcej takich! 🙂