Statystycznie wyrzucamy około jednej trzeciej żywności, którą kupujemy. Jedni wyrzucają więcej, inni starają się racjonalizować niewłaściwie obliczoną ilość produktów i oddają je przykładowo zwierzętom. Jednak w miastach problem z kupowaniem niepotrzebnych produktów spożywczych z roku na rok wzrasta. Często jest to efekt nieprzemyślanej strategii przed wejściem do sklepu, co oznacza jednak znaczne ubytki w oszczędnościach kupującego. Jeśli czujesz, że wydajesz więcej, niż potrzeba, przemyśl, gdzie szukać oszczędności. To, co zostanie w portfelu przyda się na nowy kosmetyk, ubranie czy wyjście do kina lub teatru.
Bardzo dobrym sposobem na zakupy jest sporządzanie dokładnej listy produktów, które są niezbędne w domu i nie rozszerzanie jej już na miejscu, pomiędzy półkami sklepowymi. Warto oprzeć jej układanie o aktualne gazetki z promocjami, wtedy oszczędności będą jeszcze większe. Takie usystematyzowanie produktów pomoże również w przemyśleniu menu na obiad czy kolację na cały tydzień. Warto pomyśleć także o niewielkich zapasach na zimę. Babcine wekowanie, robienie kompotów czy mrożenie to nie tylko miłe wspomnienie domowych rytuałów, ale również dobry sposób na to, aby kupować warzywa i owoce w sezonie, kiedy są najtańsze zamiast szukać ich jesienią i zimą, kiedy ich ceny szybują kilkakrotnie w górę. Jeśli z obiadu pozostaną ci resztki, zostaw je w lodówce i wykorzystaj następnego dnia do odgrzania. Jeśli nie wystarczą na obiad dla wszystkich, może będą choć na przekąską.
Do reszty mięsa można dogotować ryż lub kaszę, dołożyć do nich sos i mieć zupełnie inny posiłek mimo, że jego bazą jest to same mięso, które było dnia poprzedniego. Zwracaj uwagę na ceny. Produkty, które są wystawiane na wysokości wzroku klienta z reguły kosztują najwięcej, co niekoniecznie przekłada się na ich jakość. Najniżej znajdziesz te same rzeczy, ale w o wiele niższej cenie. Ogranicz ilość cukru, nie tylko rafinowanego, ale także w słodkich napojach kartonowych lub w puszkach. Jeśli do tego zrezygnujesz z papierosów oraz alkoholu, lub znacznie je ograniczysz, masz pewność, że portfel szybko odczuje zmianę nie świecąc pustkami.