Przeziębienie kojarzy się najczęściej z późną jesienią lub zimą a to przypadłość, która dotyka nas niezależnie od pory roku. Paradoksalnie, im cieplej na dworze, tym więcej okazji do złapania czegokolwiek, co skutecznie uziemi nas na kilka dni kaszlem oraz kichaniem, połączonym z gorączką. Sprzyja temu wszechobecna klimatyzacja, którą standardowo posiada już prawie każdy samochód. Jest ona również w naszych miejscach pracy oraz praktycznie w każdym sklepie. Często różnice temperatur, jakich dzięki niej doświadczamy, wynoszą w porównaniu do temperatury zewnętrznej kilkanaście stopni. Pierwsze oznaki przeziębienia z reguły nie skłaniają nas do szybkiej wizyty u lekarza. Zwłaszcza, że uważamy, że nie jest nam potrzebna, ponieważ wystarczy, jeśli będziemy się leczyć specyfikami, powszechnie dostępnymi bez recepty.
Z reguły jest możliwe, aby przejść cały proces choroby bez fachowej pomocy. Ważne jest jednak, aby odpowiednio wcześnie zauważyć, że nasz stan nieco się pogorszył i szybko zaaplikować sobie leki. W większości przypadków wystarczy zostać w domu na kilka dni, wygrzać się, oraz wypocząć. Domowe sposoby na przeziębienie działają nie tylko na obniżenie gorączki poprzez silne wypocenie się, na przykład za sprawą soku z malin. Dzięki nim można również dość szybko odetkać nos na przykład stosując inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Najbardziej popularne specyfiki to herbata z imbirem, miód z mlekiem lub czosnkiem, rozgrzewające lub odkażające zioła, domowy rosół, a także grzane wino czy wódka z pieprzem. Warto również pomyśleć o uzupełnieniu witaminy C, której niedobory w organizmie powodują obniżoną odporność.
Znajdziesz ją w cytrynach, dzikiej róży oraz pigwie. Dobrze jest również pomyśleć o przygotowaniu bardzo sprawdzonego syropu przeciw kaszlowi. Jest nim syrop sosnowy. Wystarczy zebrać młode pędy sosny, najlepiej w maju, zasypać je w głębokim słoiku cukrem do całkowitego przykrycia i co jakiś czas wstrząsać. Po kilku tygodniach otrzymuje się klarowny syrop, który można podać nawet dzieciom.
Muszę wypróbować, bardzo dobry artykuł
Faktycznie jeśli to tylko przeziębnie warto tego spróbować, niż od razu łykać tabletki 🙂