Chcesz mieć dobrą kondycję finansową? Zobacz, jakie kroki podjąć

pieniądze

Wiele osób w wieku produkcyjnym, które każdego miesiąca przynoszą do domu pensję,nie za dobrze radzi sobie z finansami. Kolokwialnie mówiąc, pieniądze się ich nie trzymają. Problem leży zazwyczaj nie w samej kwocie dochodu, lecz w braku umiejętnego zarządzania gotówką. Poznaj 4 kroki, które sprawią, że dysponowanie pieniędzmi stanie się łatwiejsze.

 

Po pierwsze: jak najszybciej spłać swoje długi

Długi są niczym pętla na szyi, która może mocno zacisnąć się w sytuacji utraty pracy lub problemów ze zdrowiem. Dlatego też, dla spokoju własnego umysłu, warto być wolnym od zobowiązań finansowych zaciągniętych kilka miesięcy lub lat wcześniej. Jednym z ważniejszych kroków do budowania dobrej kondycji finansowej jest spłata swoich wszystkich zaległych zobowiązań, pożyczek i kredytów konsumpcyjnych. Wtedy wszelkie nadwyżki finansowe, zamiast iść na ratę przedmiotów, które zdążyły nam się już znudzić lub nawet zepsuć, mogą trafiać na nasze konto oszczędnościowe, by stać się finansową poduszką bezpieczeństwa dla nas samych.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na wszelkie pożyczki pozabankowe czy pożyczki online, które mamy na swoim koncie. Tego typu produkty są zazwyczaj wysoko oprocentowane. Dobrze więc, gdy uwolnimy się od nich jak najszybciej.

W walce z długami i wiecznym zapożyczaniem się możesz pozostawić możesz jedynie te pożyczki, za które nie płacisz odsetek, na przykład raty 0% na niewielkie kwoty. Wszystkie inne postaraj się spłacić jak tylko najszybciej się da.

 

Po drugie: zacznij planować wydatki

Planowanie wydatków to jeden z najważniejszych elementów zarządzania własnym budżetem. Pozwala kontrolować przepływ gotówki i na bieżąco reagować, jeśli okaże się, że wydajemy zbyt dużo. Planowanie wydatków pozwoli też uniknąć sytuacji zapożyczania się – korzystania z pożyczki online www.pozyczki-24.pl, która zazwyczaj jest rozwiązaniem nie do końca opłacalnym. Pożyczki przez internet to opcja dla osób, które nie mają innej możliwości pozyskania pieniędzy na bardzo ważny cel. Szybkie pożyczki, właśnie przez to, że są udzielane błyskawicznie, często bez sprawdzania naszej zdolności kredytowej, mogą nas słono kosztować.

 

Po trzecie: spróbuj zwiększać przychody

Wielu pomyśli sobie, że łatwo powiedzieć, znacznie gorzej zrobić. Jeśli jednak od wielu lat pracujesz w jednej i tej samej firmie, dajesz z siebie naprawdę dużo, a Twoja pensja wciąż znajduje się na tym samym poziomie, nie wahaj się pójść do szefa i rozpocząć negocjacje w sprawie podwyżki. W końcu nic nie tracisz – w najgorszej sytuacji Ci odmówi. Jeśli masz oszczędności, nie musisz się też martwić, gdy zechcesz się przebranżowić lub zmienić dotychczasowe miejsce zatrudnienia. Możesz po prostu odejść i poszukać pracodawcy, który bardziej doceni Twoje starania.

 

Po czwarte: wydawaj mniej niż zarabiasz

To zasada, która tak samo dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które zarabiają niewiele, jak i tych, którzy nie mogą narzekać na wysokość swoich zarobków.

 

Po piąte: żyj świadomie

Obecnie konsumpcjonizm jest jednym z ważniejszych kryteriów życia dla wielu osób. Pracują po to, aby potem konsumować. Nie ma w tym niczego złego, o ile oczywiście jest naszym świadomym wyborem i sposobem zaspokajania swoich potrzeb na poziomie materialnym i duchowym, a nie tylko ślepym podążaniem za innymi.

One thought on “Chcesz mieć dobrą kondycję finansową? Zobacz, jakie kroki podjąć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *