Wybór klamki do drzwi wcale nie jest taki prosty!

Bardzo często klamki występują w komplecie z drzwiami, jednak nie są to modele zbyt ciekawe, są dość proste i mało efektowne. Z tego względu najlepiej je dokupić. Można je ładnie stylowo dopasować do drzwi czy aranżacji wnętrza. Klamka, choć wydaje się niepozorna, jest bardzo ważnym elementem, a o jej wyborze decyduje wiele czynników.

Materiał

Klamka do drzwi zewnętrznych, jak i do wewnętrznych może być wykonana z różnych materiałów, mogą być więc stalowe, mosiężne czy niklowane, pokryte lakierem proszkowym, a nawet powleczone złotem. Jednakże najbardziej popularne są klamki wykonane z aluminium, gdyż dzięki nowoczesnym technikom nakładania powłok zewnętrznych, przypominają te wykonane z bardziej szlachetnych materiałów.

Jaki uchwyt?

Ważny jest również rodzaj uchwytu klamki, a tu najwięcej zwolenników mają bardzo proste kształty. Uchwyt tego rodzaju oparty jest na planie wydłużonego prostokąta łuku oraz kuli. To bardzo ponadczasowy, uniwersalny wybór. Nie oznacza to jednocześnie, że inne rodzaje, jak chociażby uchwyty awangardowe, nie mają zwolenników. W tym przypadku uchwyty mogą przybierać fantazyjne kształty kropli, delikatnej ramki czy drabinki.

Konstrukcja

Bardzo istotne, by zwrócić uwagę, jak jest wykonana konstrukcja klamki. Ważnym elementem jest typ tarczy, czyli szyldu. Powszechnie spotykane szyldy to pełny (podłużny), rozeta (kwadratowe lub okrągłe), wkładka, WC oraz klucz. Najmodniejsze są dzisiaj rozety, które składają się z okrągłej (lub kwadratowej) tarczy, jaka połączona jest z uchwytem. Nie zapominajmy, aby sprawdzić, czy klamka wyposażona jest w sprężyny po obu stronach. Zapewnia to większy komfort otwierania i zamykania drzwi. Dlaczego tak się dzieje? Okucie ze sprężyną powoduje, że klamka po jej naciśnięciu powraca do pozycji wyjściowej. I choć takie klamki ze wspomaganiem są trochę droższe, to warto właśnie na nie się zdecydować. Komfort w tej sytuacji jest najważniejszy.

Ważna uwaga

Jeśli wybieramy klamki do mieszkania korzystnie je wybrać takie same do każdego pomieszczenia. Sprawi to, że unikniemy estetycznego chaosu, wrażenia, że dobieraliśmy je jakby przypadkowo, bez żadnego planu. Być może będzie tak, że wszystkich klamek nie kupimy w tym samym czasie, jeśli tak, zapamiętajmy modele, ale także rodzaj wykończenia. Z klamką do drzwi zewnętrznych sprawa jest o tyle prosta, że musimy ją po prostu dobrać do wyglądu drzwi. Poza tym oczywiście musi być wykonana z trwałych, odpornych na różne czynniki materiałów.

Jak widać, klamka to nie jest zwykły dodatek do drzwi, trzeba ją dobrać z zachowaniem szeregu reguł, tylko wtedy będzie i dobrze wyglądała i odpowiednio działała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *