Jak wydawać mniej na jedzenie?

Jak wydawać mniej na jedzenie?

Statystycznie wyrzucamy około jednej trzeciej żywności, którą kupujemy. Jedni wyrzucają więcej, inni starają się racjonalizować niewłaściwie obliczoną ilość produktów i oddają je przykładowo zwierzętom. Jednak w miastach problem z kupowaniem niepotrzebnych produktów spożywczych z roku na rok wzrasta. Często jest to efekt nieprzemyślanej strategii przed wejściem do sklepu, co oznacza jednak znaczne ubytki w oszczędnościach kupującego. Jeśli czujesz, że wydajesz więcej, niż potrzeba, przemyśl, gdzie szukać oszczędności. To, co zostanie w portfelu przyda się na nowy kosmetyk, ubranie czy wyjście do kina lub teatru.

Bardzo dobrym sposobem na zakupy jest sporządzanie dokładnej listy produktów, które są niezbędne w domu i nie rozszerzanie jej już na miejscu, pomiędzy półkami sklepowymi. Warto oprzeć jej układanie o aktualne gazetki z promocjami, wtedy oszczędności będą jeszcze większe. Takie usystematyzowanie produktów pomoże również w przemyśleniu menu na obiad czy kolację na cały tydzień. Warto pomyśleć także o niewielkich zapasach na zimę. Babcine wekowanie, robienie kompotów czy mrożenie to nie tylko miłe wspomnienie domowych rytuałów, ale również dobry sposób na to, aby kupować warzywa i owoce w sezonie, kiedy są najtańsze zamiast szukać ich jesienią i zimą, kiedy ich ceny szybują kilkakrotnie w górę. Jeśli z obiadu pozostaną ci resztki, zostaw je w lodówce i wykorzystaj następnego dnia do odgrzania. Jeśli nie wystarczą na obiad dla wszystkich, może będą choć na przekąską.

Do reszty mięsa można dogotować ryż lub kaszę, dołożyć do nich sos i mieć zupełnie inny posiłek mimo, że jego bazą jest to same mięso, które było dnia poprzedniego. Zwracaj uwagę na ceny. Produkty, które są wystawiane na wysokości wzroku klienta z reguły kosztują najwięcej, co niekoniecznie przekłada się na ich jakość. Najniżej znajdziesz te same rzeczy, ale w o wiele niższej cenie. Ogranicz ilość cukru, nie tylko rafinowanego, ale także w słodkich napojach kartonowych lub w puszkach. Jeśli do tego zrezygnujesz z papierosów oraz alkoholu, lub znacznie je ograniczysz, masz pewność, że portfel szybko odczuje zmianę nie świecąc pustkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *