Jak naprawić skrzypiące drzwi?

Jak naprawić skrzypiące drzwi?

Skrzypiące drzwi to nie jest poważna niedogodność w życiu codziennym, ale dla osób o słabych nerwach może stanowić spory dyskomfort. Bardziej wrażliwym skrzypiące drzwi potrafią skutecznie zepsuć urlop lub też zepsuć humor w miejscu, gdzie mają spędzić kilka dni. Mniej wyczuleni domownicy potrafią jednak odciągnąć swoją uwagę od w sumie niewiele znaczącej niedogodności. Niemniej problem istnieje a najczęstszą jego przyczyną są wysłużone lub źle dokręcone zawiasy. Podczas montażu drzwi zwyczajowo mają smarowany ten element, ale smar ma to do siebie, że z czasem się zużywa i traci swoje właściwości. Ponadto zawiasy mogą ulec mechanicznym mikro uszkodzeniom na wskutek przedostania się do nich kurzu czy też wilgoci.

Skrzypienie jest wtedy efektem tarcia, które w zwiększonej dawce daje uciążliwe efekty akustyczne. Problem dotyczy nie tylko drzwi do pomieszczenia, ale również małych drzwiczek, stanowiących części mebli. Wystarczy posmarować problematyczny zawias, aby pozbyć się kłopotu. Walkę z uciążliwym skrzypieniem rozpoczynamy więc od wizyty w sklepie lub na stacji benzynowej w celu zaopatrzenia się w smar do zawiasów. Może nim być olej silikonowy, albo też wazelina techniczna, lub ostatecznie kosmetyczna. Są to preparaty, które można nabyć w niewielkich opakowaniach, zwykle aplikuje się je przez wyciskanie lub, jeśli są w aerozolu, poprzez psiknięcie we właściwe miejsce.

Wystarczy teraz zlokalizować miejsce newralgiczne i nałożyć na nie odpowiedni preparat. Zapobiegliwie warto w ten sposób potraktować nie tylko jedne, skrzypiące drzwi, ale również pozostałe, aby uniknąć takiej sytuacji w niedalekiej przyszłości. Drzwi lub drzwiczki meblowe najpierw powinno się zdjąć lub chociażby podważyć przez podniesienie. W przypadku drzwi wejściowych do pokojów dobrze jest więc mieć kogoś do pomocy. Jednorazowe smarowanie powinno załatwić sprawę, jeśli nie, trzeba czynność powtórzyć, bo najprawdopodobniej ilość smarowidła była niewystarczająca. Dopiero jego właściwa aplikacja sprawi,  że po założeniu drzwi będą chodziły gładko i cicho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *