Jak dobrać dywan?

Jak dobrać dywan?

Jeśli dobrze dobierzesz dywan do swoich wnętrz, możesz skutecznie odmienić ich wygląd. Działa to również w drugą stronę, zły wybór zepsuje nawet najbardziej wyszukaną stylizację. Temat dywanu często traktowany jest jak dodatek, niewiele znaczący. Myśląc o wnętrzach pomieszczeń bardziej skupiamy się na tym, jakiego koloru będą w nich ściany, czy też jaki komplet mebli będzie w nich najbardziej funkcjonalny. Warto jednak pomyśleć o tym, że dywan to fundament wizualny pomieszczenia oraz najważniejszy nośnik koloru. Dodatkowo, to od niego zależy, na ile przyjemnie będzie nam się korzystało z wnętrza.

Jeśli pokój jest zimny, warto ocieplić go grubym dywanem, który dodatkowo wytłumi hałasy. Aby wybrać właściwie, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Jasny dywan ma to do siebie, że optycznie powiększy każde pomieszczenie, nawet malutkie. Ciemny z kolei wręcz przeciwnie, zmniejszy przestrzeń, skutecznie oszukując oko obserwatora. Jeśli jednak wybierzesz jasny dywan do niewielkiego kącika jadalnego wiedz, że to mało funkcjonalny pomysł, ponieważ będziesz go często czyścić lub prać. Podobnie nie sprawdzi się on w holu, przez który codziennie defilują domownicy lub też goście, często w obuwiu wyjściowym. Kolorowy element na podłodze świetnie sprawdzi się we wnętrzach monochromatycznych, minimalistycznych.

Jeśli mieszkanie nie jest przeładowane dużą ilością mebli lub pomieszaniem stylów, można bez najmniejszych obaw zainwestować w dywan o mocnych i wyrazistych wzorach. Będzie pięknym i eleganckim kontrastem dla reszty. Im więcej detali w pomieszczeniu, tym bardziej gładka powinna być powierzchnia dywanu. Element ten różni się także wysokością runa. Warto przemyśleć zakup również pod tym kątem. Jeśli często korzystasz z jakiegoś pomieszczenia, kup dywan o niskim runie. Łatwiej się po nim poruszać, znaleźć ewentualnie przedmiot, który na nim upadł lub też po prostu prościej go odkurzać. Gęsty splot przyda się w sypialni, przy łóżku, aby przyjemnie zanurzyć w nim stopy przed wyjściem. Wielość motywów w sklepach gwarantuje, że znając podstawowe zasady sprawniej wybierzesz najlepszy dywan dla siebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *