Idealna łazienka – co powinno się w niej znaleźć?

łazienka

Urządzenie łazienki nie jest prostym zadaniem. Projekt należy dokładnie przemyśleć, dzieląc pomieszczenie na strefy umywalki, wanny lub prysznica oraz toalety. Ułatwi to codzienne czynności higieniczno-pielęgnacyjne. Jakie elementy wyposażenia, oprócz urządzeń sanitarnych, powinny znaleźć się w naszej łazience, aby stała się funkcjonalna i ergonomiczna?

Oświetlenie

Łazienka znajduje się zwykle w najmniejszym pomieszczeniu mieszkania i często nie ma w niej okien, odpowiednie dobranie oświetlenia jest więc kluczowe. Według norm, aby oświetlić wnętrze o powierzchni 6 m2, potrzeba żarówki o mocy 75 W. I w małych, i w dużych łazienkach warto jednak zainstalować kilka źródeł światła: oświetlenie ogólne w centralnej części sufitu oraz oświetlenia dodatkowe, przede wszystkim przy lustrze. Łazienkowe lampy powinny zostać rozmieszczone z rozmysłem – światło optycznie powiększa lub zmniejsza przestrzeń, a także wpływa na nasz nastrój. Jeśli instalacja elektryczna składa się z kilku oddzielnych obwodów, możemy dowolnie sterować światłem. Rano, kiedy potrzebujemy pobudzenia, włączamy jasne światło nad lustrem, a wieczorem podczas relaksującej kąpieli – stłumione, ciepłe światło tuż przy wannie.

Lustro

Dodatkowe źródło światła należy zamontować nad lustrem, bo to właśnie przy lustrze spędzamy najwięcej czasu w łazience, myjąc zęby, goląc się, układając fryzurę czy robiąc makijaż. Największą popularnością cieszą się minimalistyczne lustra łazienkowe – kwadratowe lub prostokątne, pozbawione ramy, przyklejane między płytkami bezpośrednio do ściany. Pasują zwłaszcza do niewielkich wnętrz, stając się stylowym dodatkiem, nieprzytłaczającym całego wystroju. W dużych łazienkach lustrzana tafla nie przyciąga uwagi w tak dużym stopniu, pokusić się więc można o bogato zdobione ramy, oświetlenie w stylu hollywoodzkim lub system kilku luster. Aby zapobiec parowaniu lustra, warto umieścić pod nim elektryczną matę grzewczą.

Akcesoria łazienkowe

Akcesoria łazienkowe są jednocześnie podstawą jej wyposażenia. Dozowniki do mydła, mydelniczki i kubki na szczoteczki ułatwiają codzienne funkcjonowanie, a wieszaki, kosze na pranie i bieliźniarki ułatwiają utrzymanie czystości. Dopełnieniem całego wystroju stają się dywaniki i ręczniki. Te w jasnych kolorach rozświetlają małe pomieszczenia, a wszystkie nadają łazience ciepłego klimatu.

Aby całe wnętrze dobrze się prezentowało, wszystkie dodatki powinny do siebie pasować. Warto kupować je w zestawach, co dodatkowo pozwala nieco zaoszczędzić. Inspiracji w urządzaniu łazienki poszukać można na http://mera.tychy.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *