Darmowe atrakcje w Krakowie – 10 miejsc, które warto zobaczyć

atrakcje w krakowie

Darmowe atrakcje w Krakowie – 10 miejsc, które warto zobaczyć

Kraków to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast Polski. Mieści w sobie liczne perły architektury oraz zabytki. Sezon turystyczny trwa tutaj cały rok. Niezależnie od pogody miasto obfituje w atrakcje. Wiele z nich zobaczymy bezpłatnie. Z całą pewnością warto zatrzymać się tutaj na kilka dni.

 

Stara Synagoga na krakowskim Kazimierzu

 

Najcenniejszy zabytek żydowskiej architektury sakralnej w Europie stanowi Stara Synagoga. Mieści się ona przy ulicy Krakowskiej 34 w Krakowie. Do 1939 roku odgrywała rolę głównego ośrodka religijnego, kulturalnego i socjalnego krakowskiej gminy żydowskiej.

 

W utrzymanej w stylu gotyckim synagodze znajduje się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje i Kultura Żydów. Od 1958 roku gromadzone są tutaj zabytki związane z żydowską kulturą i historią. W głównej sali modlitewnej znajduje się stała ekspozycja podzielona na trzy działy tematyczne: synagoga, święta oraz życie prywatne i obrzędy doroczne.

 

Wejście do świątyni możliwe jest we wszystkie dni tygodnia. Poniedziałek: 10:00 – 14:00, wtorek- czwartek: 9:00 – 16:00, piątek: 10:00 – 17:00, sobota i niedziela: 9:00 – 16:00.

 

Muzeum Bursztynu w Światowej Stolicy Bursztynu

 

Pomysłodawca i właściciel krakowskiego Muzeum Bursztynu to Tomasz Mikołajczyk. Muzeum mieści się przy ul. Świętego Jana 2. W budynku ujrzymy geometryczne formy biżuteryjne czy Głowę Chrystusa Ukrzyżowanego wyrzeźbioną w bursztynie. Skąd bursztyn wziął się w tak oddalonym od morza mieście? Kraków zaraz po Gdańsku uważany jest za Światową Stolicę Bursztynu. Na terenie muzeum mieści się sklepik, w którym zwiedzający mogą zakupić biżuterię czy sztukę użytkową z bursztynu. Goście mogą skorzystać z kawiarni oraz czytelni. Muzeum zaprasza we wszystkie dni tygodnia od godziny 9:00 do 20:00.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej – kto powinien je odwiedzić?

 

Muzeum Sztuki Współczesnej zostało otworzone w 2011 roku na miejscu byłej Fabryki Schindlera przy ulicy Lipowej 4. MOCAK objaśnia sztukę poprzez odniesienia do naszej codzienności. Znajdziemy tutaj prace nawiązujące do tradycji awangardy XX wieku, modernizmu i konceptualizmu.

 

W Muzeum Sztuki Współczesnej odbywają się warsztaty edukacyjne dla osób w różnym wieku: od przedszkolaków po seniorów. Z zajęć mogą korzystać także osoby z niepełnosprawnością, edukatorzy oraz nauczyciele. Znajduje się tu również ogólnodostępna biblioteka. Muzeum otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach 11:00-19:00.

 

Tęczowe Schody – atrakcja dla dzieci i dorosłych

 

Na krakowskim Podgórzu, między ulicami plac Lasoty i Andrzeja Potebni, można dostrzec Tęczowe Schody. To instalacja powstała w ramach Grolsch Artboom Festival. Schody w różnych kolorach tęczy przyciągają uwagę przechodniów, którzy często przystają tutaj na dłużej.

 

Na każdym stopniu widnieje złota myśl. Autorami sentencji są: Marquez, Włóczykij czy Tata Muminka. Umieszczone słowa tworzą różne skojarzenia. Tęczowe Schody to doskonały przykład otwartego obiektu. Atrakcja cieszy się zainteresowaniem o każdej porze dnia i nocy.

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego i Małopolski Piknik Lotniczy

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego mieści się na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. W ramach ekspozycji stałej możemy obejrzeć samoloty, śmigłowce, szybowce, motoszybowce czy silniki lotnicze. Wystawy czasowe to świetna okazja, by zapoznać się z historią m.in. amerykańskich sił powietrznych i podziwiać sprzęt wojskowy.

 

Osoby zainteresowane lotnictwem mogą pogłębić swoją wiedzę, korzystając z ogólnodostępnych zbiorów bibliotecznych. Każdego roku muzeum organizuje Małopolski Piknik Lotniczy, podczas którego zgromadzeni widzowie podziwiają pokazy podniebne w wykonaniu wykwalifikowanych pilotów.

 

We wtorki w godzinach 9:00-17:00 stałe wystawy muzealne obejrzymy za darmo.

 

 

Skałki Twardowskiego – odpoczynek na łonie natury

 

Miłośnicy natury mogą spędzić czas przy Skałkach Twardowskiego. To część Wzgórza Krzemionek Zakrzowskich, a także fragment Lasów Miejskich Krakowa. Skały usytuowane pomiędzy ul. Tyniecką a Zalewem Zakrzówek, kuszą kształtem i kolorem. Wokół skał znajduje się wąska ścieżka spacerowa.

 

Skałki Twardowskiego wykorzystywane są przez wspinaczy. Liczne drogi wspinaczkowe wyposażone w stałą asekurację pomagają sięgnąć szczytu nawet amatorom.Udając się w te okolice, warto pamiętać, że panuje tutaj wilgotny klimat, przez co odczuwalna temperatura powietrza może być niższa.

 

Pałac Biskupa Erazma Ciołka z najstarszym epitafium w Małopolsce

 

Przy ulicy Kanoniczej 17 znajduje się Pałac Biskupa Erazma Ciołka. Można tam znaleźć gotyckie rzeźby i obrazy, ale także nowożytną sztukę polską. Zwiedzający obejrzą najstarsze epitafium obrazowe w Małopolsce – epitafium pamięci rycerza Wierzbięty z Branic. W Piwnicy Pałacu znajduje się 800 fragmentów rzeźb architektonicznych wykonanych przez rodzimych artystów.

 

W gmachu organizowane są wystawy czasowe, których dostępność należy sprawdzać na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie. Pamiątki z wizyty w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka można zakupić w specjalnym sklepiku. Obiekt zwiedzimy za darmo w niedzielę.

 

Kościół Św. Wojciecha wraz z podziemiem – co w sobie kryje?

 

Będąc na krakowskim rynku, trudno przejść obojętnie obok Kościoła Św. Wojciecha. Ta niewielkich rozmiarów świątynia mieści się w sercu miasta. Jej adres to Rynek Główny 2.

 

W podziemiach kościoła dostępna jest ekspozycja przedstawiająca najważniejsze dzieje placu handlowego w Krakowie, jak również modele drewnianej konstrukcji świątyni Św. Wojciecha. Każdego dnia w kościele odprawiane są msze święte. Od 2014 roku z inicjatywy krakowskich studentów w świątynnych murach odbywa się modlitwa w intencji moralnej odnowy kościoła. Akcja nosi nazwę “Szpital Domowy”. Kościół jest otwarty codziennie.

 

Dom Jana Matejki – co znajduje się w mieszkaniu malarza?

 

Dom Jana Matejki to muzeum poświęcone życiu i twórczości malarza. Artysta urodził się, wychował i zmarł w tej starej kamienicy. Obecne są tutaj przedmioty, których używał on za życia. Sporym zainteresowaniem cieszą się także ogólnodostępne zbiory rzemiosła, tkanin i militariów. Poznamy tu również mało znane prace malarza oraz dowiemy się, dokąd podróżował za życia.

 

W ramach programu “Audiodeskrypcja – Dom Jana Matejki” możemy odsłuchać za pomocą plików audio historii związanych z miejscem oraz postacią artysty. Muzeum mieści się przy ulicy Floriańskiej 41. Możemy do niego wejść od wtorku do niedzieli (wtorek-piątek 9:00-16:00, sobota 10:00-18:00, niedziela 10:00-16:00).

 

Bulwary Wiślane – poznaj Krakowski Szlak Techniki

 

Krakowskie Bulwary Wiślane to kolejny punkt na mapie miasta dla osób ceniących bliskość przyrody oraz nietuzinkowe widoki. Budowle hydrotechniczne, które powstały po to, by pełnić funkcję przeciwpowodziową i pomóc kształtować się nabrzeżom portowym, stały się miejscem turystycznym. Biegnące wzdłuż wałów ścieżki służą pieszym i rowerzystom.

 

Bulwary Wiślane należą do Krakowskiego Szlaku Techniki, który został wytyczony w 2006 roku. Od 2009 roku mamy możliwość skorzystania z tramwajów wodnych, które zatrzymują się na przystankach wzdłuż Wisły. Dzięki wodnej wycieczce mamy możliwość zobaczenia bulwarów z zupełnie innej perspektywy. Ścieżki Bulwarów Wiślanych są ogólnodostępne.

 

Nocleg w Krakowie – gdzie zatrzymać się na weekend?

 

Nawet jeśli przyjeżdżamy do Krakowa tylko na weekend, warto zwolnić tempo i po całym dniu wysiłku odpocząć. Relaks zapewnią hotele pochodzące z oferty Travelist.pl. Jedną z propozycji serwisu jest Best Western Premier. To czterogwiazdkowy hotel mieszczący się przy centrum miasta. Zapewnia wysoki standard usług, nieograniczony dostęp do sauny czy basenu, a także możliwość pobytu w obiekcie z pupilem.

 

Q Hotel Kraków to nowoczesny obiekt mieszczący się w spokojnej dzielnicy Krakowa. Warto zwrócić uwagę na lokalizację, ponieważ bardzo szybko dostaniemy się na Stare Miasto, lotnisko czy do miejscowych galerii sztuki. W budynku znajduje się wyjątkowa restauracja serwująca dania kuchni polskiej. Meldując się o później porze możemy skorzystać z oferty nocnego menu.

 

Nocleg w komfortowych warunkach zapewni nam Hotel Sympozjum & SPA. Jego klasyczny wystrój idealnie wpisuje się z klimat dzielnicy, w której się znajduje. Goście mogą skorzystać regenerujących masaży czy licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

111 thoughts on “Darmowe atrakcje w Krakowie – 10 miejsc, które warto zobaczyć

  1. A myślałam, że Kraków już niczym nie może mnie zaskoczyć – widzę, że bardzo się myliłam 🙂 Muszę się wybrać do niego po raz tysięczny.

  2. Byłam już tyle razy w Krakowie, że chyba nic mnie nie nakłoni aby pojechać tam raz jeszcze. Mimo wszystko – post bardzo ciekawy, pozwala odkryć miasto na nowo.

  3. DARMOWE – jak dla mnie słowo klucz 😀 Chętnie bym sobie trochę pozwiedzała, zwłaszcza, że do Krakowa mam blisko. Może zrobię sobie mały, weekendowy wypad.

  4. Hej,

    W ten weekend będę w Krakowie, ktoś wie którego operatora hulajnogi elektrycznej wybrać i ma najlepszą ofertę? Bardzo mi na tym zależy, gdyż dzieci chcą sobie pojeździć i im obiecałem – oczywiście jak dopisze pogoda.

  5. Ostatnio byłem w Krakowie pierwszy raz w życiu i ten wpis bardzo mi się przydał podczas planowania wycieczki 🙂 Wawel nocą robi ogromne wrażenie

  6. Myślę, że warto by było dodać do spisu Zakrzówek, bo jednak jest to śliczne miejsce, które powinien zobaczyć każdy turysta. Tym bardziej, że jest blisko centrum 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *